آشنایی با کاربرد نورگیر سقفی

آشنایی با کاربرد نورگیر سقفی

 آشنایی با کاربرد نورگیر سقفی

امروزه با افزایش کاربرد نورگیر سقفی در زمینه های مختلف به خصوص در پروژه های عمرانی و ساختمان های ساخته شده به سبک های مختلف، استفاده از نورگیرها گسترش یافته است. کاربرد نورگیر سقفی و هم چنین نورگیر حبابی را می توان در حفظ انرژی، تامین روشنایی محیط داخلی و ایجاد زیبایی دانست که امروزه سعی می شود به صورت خلاقانه از آن استفاده شود. البته در گذشته نیز از نورگیرها استفاده فراوان می شد اما امروزه کمی کاربرد آن تغییر کرده است. در این مقاله با معرفی نورگیرها، به بیان ویژگی ها و کاربرد نورگیرهای سقفی می پردازیم.
 
انواع نورگیر سقفی
به طور کلی، نورگیرها در دو نوع نورگیر زیرزمینی و نورگیر سقف استفاده می شوند.
 
نورگیرهای زیرزمینی، نورگیرهایی هستند که برای هدایت و ایجاد روشنایی به واسطه نور خورشید در فضای زیر زمین استفاده می شوند. این نوع از نورگیرها برای ساختمان های چند طبقه که واحدهای منفی (زیر زمینی) دارند، طراحی می شود و کاربرد بسیاری نیز دارد.
 
نورگیرهای سقفی که به پنجره های سقفی نیز مشهور می باشند، قسمتی از ساختار ساختمان ها هستند که عمدتا بخشی از سقف خانه را در برمی گیرند. این نورگیرها، یکی از بهترین راه حل ها برای تهویه هوا و تامین روشنایی به کمک نور خورشید است که امروزه نیز آنها را در ساختمان های مختلف با سبک های متفاوت می توان یافت. در ادامه به بررسی ویژگی های این نوع نورگیرها می پردازیم.
 
از انواع نورگیر سقفی و نورگیر حبابی می توان به نورگیرهای بازشو، پنجره سقفی که ثابت، پنجره های لعاب دار پلاستیکی، نورگیرهای راه دور، نورگیر پاسیو، نورگیرهای گنبدی و حبابی اشاره نمود.
 
 
کاربرد نورگیر سقفی
همانطور که در قسمت های قبلی گفتیم، مهمترین کاربرد نورگیرها می تواند در هدایت و عبور نور خورشید برای ایجاد روشنایی در فضای داخلی و تهویه هوا باشد. امروزه نورگیرهای سقفی کاربردهای دیگر نیز دارند که در اماکن مسکونی عمومی و خصوصی نیز بکار می روند.
 
زیبایی
زیبایی را می توان از کاربرد نورگیر سقفی دانست. اگر به آثار قدیمی نگاهی بیندازید، متوجه می شود که در زمان گذشته به خصوص در سبک معماری قدیم رومی می توانید این کاربرد را به وضوح مشاهده نمایید. وجود نورگیرهای سقفی در کاخ ها، زیارتگاه ها و کلیساها را می توان نمونه هایی از کاربرد نورگیر سقفی برای زیباتر کردن محیط دانست.
 
مصرف بهینه انرژی
از دیگر کاربرد نورگیر سقفی می توان به مصرف بهینه انرژی اشاره نمود. با استفاده از نورگیرهای سقفی، می توانید علاوه بر استفاده از نور خورشید، از گرمای آن نیز استفاده کنید. باز و بسته کردن نورگیر برای رفع هوای مرطوب و ورود هوای تازه نیز می تواند از کاربردهای دیگر استفاده از نورگیر سقفی باشد.

نظرات

ثبت نظر